We will call you
Jméno Příjmení
PhoneNumber
E-Mail
Call Time

TURECKO


AKTUÁLNÍ OMEZENÍ V TURECKU (k 30.11.2020): Turecká vláda rozhodla o okamžitém uzavření všech hotelových bazénů a veškerých wellness & spa prostor a to odvolání s ohledem na aktuální situaci s covid-19, která panuje ve světě.


Turecko, to je země tajemného orientu, nádherných pláží, jedinečných antických památek ineopakovatelných zázraků přírody jako je Pamukkale (bavlněný hrad) nebo Kappadokie (pohádkové komíny). To jsou pokušení, kterým je težké odolat. Byla by škoda nezkusit orient, který je na dosah. 


Historie Turecka je stará jako historie samotného lidstva. Toto uzemí, známé jako Anatolie apředtím jako Malá Asie, bylo svědkem nejstarších civilizací Chetitů, Peršanů, Trojanů, Řeků, Římanů a mnohých dalších, kteří právě zde zanechali stopy svých kultur a předurčili toto území kjednomu znejzajímavějších pro historiky amilovníky dějin vůbec. Území dnešního Turecka se rozprostírá mezi dvěmi kontinenty, jež symbolicky spojuje Bosporský most v Istanbulu. Země svou polohou (rozloha 780 000 km2, počet obyvatel 60 mil.) patří mezi nejvýznamnější vcelém regionu východního Středomoří a Blízkého východu. Velkou část vnitrozemí Turecka vyplňuje rozsáhlá náhorní plošina Anatolie, lemovaná téměř po celém obvodu horami. Nejvyšší z nich je 5 165 m vysoký bájný Ararat. 


Turecké pobřeží společně s Istanbulem jsou hlavním turistickým lákadlem země. Zatímco vody Středozemního moře omývají v oblasti Antalye a Side krásné nekonečné písečné pláže, v  oblasti Marmarisu a Bodrumu tvoří Egejské moře kouzelné zátoky obklopené svahy pokryté středomořskými piniemi. K typické atmosféře této vyjímečné země patří muezzin. Ten pětkrát denně svolává z minaretu věřící k modlitbě. Jelikož je Turecko muslimskou zemí, je nutné přihlédnout k určitým kulturním odlišnostem a respektovat některá pravidla a zvyky. 


Smlouvání při nákupech je typický zvyk a někteří z Vás v něm možná najdou i zalíbení. Dalším kulturním atributem je vyžadování bakšišného, což pro Evropana nemusí být vždy příjemné, nicméně pro Turecko, stejně jako pro další muslimské země, je to typické. Pozitivem je skutečnost, že poskytnete-li tento malý úplatek, dostane se Vám pozornosti a služeb, jaké požadujete. Úředním jazykem je turečtina, v turistických oblastech se domluvíte ovšem dobře i anglicky nebo německy. 


Současná turecká kuchyně je výsledkem mísení originální kulinářské tradice kočovných tureckých kmenů s indickou, perskou, kurdskou a arabskou kuchyní. Zahrnuje je od doby stěhování národů, navíc je ovlivněna Středozemním mořem. Tato rozmanitost vlivů se vyvinula staletími, zejména osmanskou kulturou a způsobem života, až k dnešní typické turecké kuchyni. Snídaně bývají obvykle jednodušší, podavá se většinou pečivo, ovčí sýr, olivy, rajčata, okurky, káva nebo čaj. Základem hlavních jídel je vždy zelenina a studené předkrmy formou různých salátů. Velké oblibě  se těší mleté maso a různé pokrmy z něj. Z  nápojů je kromě čaje a kávy v Turecku velmi populární ajran (kombinace jogurtu, vody a soli), mezi zákusky baklava a chalva. V současné době patří turecká gastronomie mezi nejlepší na světě a právem je vyhledávána turisty z celého světa. 


Vzhledem k rozloze země se podnebí v jednotlivých částech Turecka výrazně liší. Pro oblast hlavního města je charakteristické vnitrozemní podnebí. Teplota v letních měsících zde pravidelně přesahuje 35°C a je spojena s velmi nízkou vlhkostí vzduchu. Pro oblast středozemního moře je naopak charakteristická vysoká relativní vlhkost vzduchu s teplým až tropickým počasím od dubna až do listopadu.. v letních měsících (hlavně červenec-srpen) teploty dosahují obvykle přes 40°C.

Název mailingu

Poštovní obsah

Poštovní jméno
Poštovní adresa
Email
Ok

poslání emailu bylo úspěšné

upozornění

poslání emailu se nepodařilo