banner

Alanya

ALANYA 

Obecné informace

Alanya je malé letovisko ležící na nejvýchodnějším pobřeží Antalye, 130 km od města Antalya. Středisko je rozděleno na dvě části vysokou skálou, na které stojí staré město. Hradby starého města se táhnou v délce více než 8 km. Na východ od hradu je tržiště plné obchodů, čajoven a restaurací. Moderní Alanya je jedním z nejrušnějších letovisek v Turecku. Na mnoho kilometrů se rozprostírá velká škála pláží a hotelů. Jednou z TOP atrakcí letoviska Alanya je Kleopatřina pláž.

Lety přistávájí na letiště Antalya. Vzdálenost z letiště do resortových hotelů je 90 až 140 km, celková doba cesty je cca 2 hodiny.

Podnebí a pláže

Alanya je známá svým subtropickým klimatem, moře je zde v hlavních letních měsících velmi teplé. Srpen je považován za nejteplejší měsíc: průměrná teplota vzduchu je +31 °С, voda se ohřeje na +27 °С.

V samotné Alanyi jsou pláže písečné, kamenité a převážně úzké. Na západ od města, v oblastech Konakli, Okurcalar, Avsalar, převládají pláže se zlatým pískem. Vstup do moře je pozvolný, ideální pro rodiny s dětmi.

Hotely a rekreace

Alanya má mnoho cenově dostupných hotelů, které se nacházejí v blízkosti moře a poskytují veškeré potřebné zázemí a vybavení.

Jedním z nejlepších příkladů starobylé architektury města a jsou zdi byzantské pevnosti. V roce 1226 byla ve východní části přístavu postavena Červená věž, která získala své jméno podle červených cihel a kamene použitých při její stavbě. Tato monumentální věž, jejíž výška přesahuje 30 metrů, je osmiboká a skládá se z 5 pater. Účelem stavby bylo chránit loděnici. Historická místa, jako je pevnost Alara a lázně Kasra, za návštevu rozhodně stojí. Figurální fresky byly poprvé nalezeny na kupoli tohoto lázeňského domu. Určitě byste měli navštívit jeskyni Damlatash, která je známá svými stalaktity a stalagmity. Přírodní zvláštnosti letoviska si určitě zaslouží vaší pozornost. Alanya se nachází na malém skalnatém poloostrově s velmi zvláštními klimatickými podmínkami, takže zde najdete I banánové plantáže. Letovisko je plné restaurací, diskoték, barů a obchodů nabízejících široký výběr oblečení, koberců a šperků.

Dovolenou v Alanyi doporučujeme turistům, kteří preferují ekonomické ubytování, zajímavé výletní programy a nákupy. Pláže letoviska jsou ideální pro rodiny s dětmi.

Co vidět v Alanyi?

Dovolená v Alanyi osloví i milovníky historie, kteří ocení procházky po byzantské pevnosti, podél Červené věže, nebo mezi budovami starého města.

Relax v Alanyi ocení i milovníci přírody. Rekreanti jsou zváni k návštěvě jeskyně Damlatash s pestrobarevnými stalaktity, jejichž jedinečné mikroklima pomáhá zmírňovat příznaky astmatu. Díky své poloze na poloostrově má Alanya zvláštní povětrnostní podmínky, takže kromě tradičních citronových a pomerančových plantáží zde můžete vidět také banánové plantáže.

Své stopy zanechala i pirátská historie města, jehož zátoky byly v minulosti útočištěm pirátů. Do mnoha z nich se lze dostat pouze z moře, takže pro turisty jsou podél pobřeží organizovány speciální námořní výlety přes pirátské jeskyně.