banner

Sidė

SIDE


Obecné informace

Side je letovisko ležící na malém poloostrově, 75 km od Antalye. Město je obklopené moderními turistickými komplexy a písečnými plážemi a je jedním z nejrušnějších letovisek v jižním Turecku. Název města se překládá jako „granátové jablko“ a jeho symbolem je proto překvapivě strom granátového jablka, který v dávných dobách znamenal plodnost. Side bylo založeno v 7. století před n. l.

Lety přistávají na letiště Antalya. Vzdálenost z letiště do resortových hotelů je 50 až 70 km, celková doba jízdy nepřesáhne 1 hodinu 30 minut.


 

Podnebí a pláže

Side má středomořské klima s horkými a suchými léty. Nejvyšší roční teplota může dosáhnout +45 °C. Srpen je považován za nejteplejší měsíc: průměrná teplota vzduchu je +33 °С, voda se ohřeje na +26 °С.

Side je známé svými krásnými písečnými plážemi. Zátoky s jemným, měkkým pískem jsou již léta oblíbeným místem dovolené pro cestujícími s dětmi.

Možnosti ubytování v Side uspokojí každého cestujícího. Jsou zde hotely pro každý vkus a rozpočet.


Co v Side?

Pro milovníky dávné historie bude město Side rozhodně zajímavou destinací. Město je unikátním skanzenem s mnoha zachovalými antickými památkami. Prohlídku je lepší začít u antického amfiteátru, postaveného v raně křesťanské éře. Divadlo pro 14 000 osob je téměř úplně zachováno, ale jeviště se zhroutilo. Jeho mramorové úlomky nicméně stále leží na náměstí agory. Agora - tržiště - byla ve starověku nejznámějším centrem obchodu s otroky a stával zde chrám Tyche, bohyně štestí, úspěchu a prosperity. Při procházce po moderním nábřeží můžete vidět helénistické městské hradby. Před agorou bylo zřízeno Archeologické muzeum Side, kde jsou uloženy sochy a další nálezy objevené při archeologických vykopávkách. Za návštěvu zde stojí i přístav Side, kde dnes kotví rybářské a výletní lodě, přímořský bulvár vede k Apollónovu chrámu s pěti obnovenými sloupy. Aktivní turisté si užijí vodní sporty, včetně sjíždění horských řek. Side má mnoho obchodů se šperky, kůží, kožešinami a koberci.

Pláže letoviska Side jsou ideální pro rodiny s dětmi.